towaroznawstwo

 


 

4.1. Materiały malarskie

Podstawowe składniki stosowane do komponowania powłok można zaliczyć do trzech zasadniczych kategorii - rozpuszczalnik, żywica i pigment. Każda z tych kategorii odgrywa określoną rolę w powstawaniu powłoki. Żywica (lub spoiwo) oraz rozpuszczalnik stanowią część płynną, czasami nazywaną nośnikiem. Ponieważ rozpuszczalnik wyparowuje podczas zestalania powłoki, bywa on nazywany lotnym nośnikiem, zaś żywica - nielotnym nośnikiem. Żywica i pigment tworzą stały film po odparowaniu rozpuszczalnika.

Historycznie, pierwsze farby były komponowane z użyciem roślinnych i rybich olejów jako spoiwa oraz mineralnych pigmentów. Pierwsze rozpuszczalniki pochodziły z drzew, np. terpentyna. Obecnie żywice i rozpuszczalniki otrzymuje się z ropy naftowej, zaś wiele pigmentów otrzymuje się na drodze syntezy organicznej lub modyfikacji minerałów.

Wśród składników materiałów malarskich możemy wyróżnić: substancje błonotwórczesubstancje błonotwórcze, pigmentypigmenty, wypełniaczewypełniacze, rozpuszczalnikirozpuszczalniki, rozcieńczalnikirozcieńczalniki, śr. pomocnicześrodki pomocnicze.


Lektura uzupełniająca

Lateksowa, dyspersyjna, a może emulsyjna? Porady Betty Moore [online]. [Dostęp: 24.10.2013].


Aktualizowano: 2013-10-24 23:48:51 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.