towaroznawstwo

 


 

5.2.6. Oznaczanie przyczepności przez odrywanie

Polega na odrywaniu badanej powłoki lub pokrycia lakierowego za pomocą przyrządu odrywowego, na powierzchni określonej przylepionym cylinderkiem i oznaczaniu przyczepności w Paskalach.

Wykonanie pomiaru przyczepności przez odrywanie


Odważony i dokładnie wymieszany klej nanieść cienką warstwą na całą powierzchnię cylinderka oraz powierzchnię powłoki w miejscu przyklejania cylinderka.

Płytki umieścić na wypoziomowanej płycie, nałożyć cylinderki pomiarowe na powłoki, obciążyć je cylinderkami dociskowymi i pozostawić do czasu utwardzenia kleju.

Na płytce z doklejonym cylinderkiem ustawić przyrząd, w którego uchwycie zamocować cylinderek. Nóżki lub płaszczyzna oporowa przyrządu powinna być ustawiona na powierzchni powłoki w płaszczyźnie równoległej do doklejonej powierzchni cylinderka.

Cylinderek poddawać działaniu wzrastającej siły odrywającej, obserwując jednocześnie wskaźnik wielkości siły.

Sposób wywierania siły odrywającej powinien być zgodny z instrukcją obsługi przyrządu. Szybkość wzrostu siły powinna wynosić około 29,4 N/s. Odczytać wielkość siły, jaka spowodowała oderwanie doklejonego cylinderka.


Zakres materiału wymagany do zaliczenia

Należy zapoznać się z metodą pomiaru przyczepności przez odrywanie.


Aktualizowano: 2010-01-31 01:24:26 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.