5.2.6. Oznaczanie przyczepności przez odrywaniePolega na odrywaniu badanej powłoki lub pokrycia lakierowego za pomocą przyrządu odrywowego, na powierzchni określonej przylepionym cylinderkiem i oznaczaniu przyczepności w Paskalach.
Wykonanie pomiaru przyczepności przez odrywanie
Odważony i dokładnie wymieszany klej nanieść cienką warstwą na całą powierzchnię cylinderka oraz powierzchnię powłoki w miejscu przyklejania cylinderka.
Płytki umieścić na wypoziomowanej płycie, nałożyć cylinderki pomiarowe na powłoki, obciążyć je cylinderkami dociskowymi i pozostawić do czasu utwardzenia kleju.
Na płytce z doklejonym cylinderkiem ustawić przyrząd, w którego uchwycie zamocować cylinderek. Nóżki lub płaszczyzna oporowa przyrządu powinna być ustawiona na powierzchni powłoki w płaszczyźnie równoległej do doklejonej powierzchni cylinderka.
Cylinderek poddawać działaniu wzrastającej siły odrywającej, obserwując jednocześnie wskaźnik wielkości siły.
Sposób wywierania siły odrywającej powinien być zgodny z instrukcją obsługi przyrządu. Szybkość wzrostu siły powinna wynosić około 29,4 N/s. Odczytać wielkość siły, jaka spowodowała oderwanie doklejonego cylinderka.
Zakres materiału wymagany do zaliczenia
Należy zapoznać się z metodą pomiaru przyczepności przez odrywanie.
Aktualizowano: 2010-01-31 01:24:26 :: http://bianda.cba.pl/tppch/ | |
|
|