towaroznawstwo

 


 

6.3.3. Oznaczanie własności pianotwórczych

Zdolność pianotwórcza

Własność środka powierzchniowo czynnego określona objętością wytworzonej piany [cm³], mierzonej po upływie określonego czasu.


Wskaźnik trwałości piany

Wielkość obliczona jako stosunek objętości piany mierzonej po upływie 10 min do objętości tejże piany zmierzonej po upływie 1 min licząc od chwili jej wytworzenia.


Zasada pomiaru (metoda B)

Metoda polega na pomiarze objętości piany wytworzonej przez swobodny wypływ z rozdzielacza 200 cm³ roztworu badanego środka powierzchniowo czynnego z wysokości 900 mm na powierzchnię tego samego roztworu, znajdującego się w skalibrowanym cylindrze pomiarowym.


Wykonanie oznaczenia

Z ilości około 300 cm³ roztworu badanego środka powierzchniowo czynnego pobrać 50 cm³ i wlać do cylindra pomiarowego po ściance, tak aby nie powstała piana. Po 10 min z pozostałej części badanego roztworu pobrać 200 cm³ roztworu i wprowadzić do rozdzielacza w taki sposób, aby nie powstała piana. Rozdzielacz z roztworem umieścić w cylindrze i sprawdzić czy otwór wylotowy rozdzielacza znajduje się w centralnym punkcie cylindra w odległości 900 mm nad poziomem cieczy w cylindrze. Otworzyć kran rozdzielacza. Po wypłynięciu całej objętości roztworu z rozdzielacza włączyć sekundomierz i po upływie 1 min oraz 10 min odczytać na skali cylindra wysokość słupa powstałej piany.


Obliczanie wyników

Zdolność pianotwórczą (X) obliczyć w cm³ wg wzoru:

5 - średnica wewnętrzna cylindra pomiarowego, cm
h - odczytana wysokość słupa piany, cm


Wskaźnik trwałości piany (X1) obliczyć w procentach wg wzoru:

V1 - obj. piany zmierzona po upływie 1 min, cm³
V2 - obj. piany zmierzona po upływie 10 min, cm³


Bibliografia z zakresu

  1. Wypienianie środka powierzchniowo aktywnego. Materiały dydaktyczne UMCS [online]. [Dostęp: 12.11.07]. Dostępne w Internecie: http://radiochemistry.umcs.lublin.pl/home/ex-coll/K3_Piana.pdf

Aktualizowano: 2010-01-25 19:12:17 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.