6.3.2. Badania organoleptyczne środków piorącychDo badań organoleptycznych należy sprawdzenie szczelności opakowań, wyglądu produktu, jego barwy i zapachu.
Sprawdzenia opakowań dokonuje się nieuzbrojonym okiem biorąc pod uwagę stopień zniekształcenia opakowań, czystość, zaplamienia i ewentualne zacieki. Potrząsając opakowaniem w rożnych położeniach obserwuje się czy nie następuje wysypywanie proszku przez nieszczelności. Bada się również łatwość otwierania opakowań naciskając palcem miejsce przeznaczone do tego celu i oanczone na pudełku przerywaną linią. Po otwarciu opakowania przechyla się je odpowiednio, aby sprawdzić łatwość wysypywania się produktu. W przypadku złej konstrukcji otworu w pudełku lub większych zbryleń produktu, możliwość łatwego dawkowania proszku jest utrudniona, bądź uniemożliwiona.
Oceniając wygląd proszku sprawdza się stopień rozdrobnienia, sypkość, brak większych twardych grudek i zanieczyszczeń mechanicznych. Ściskając proszek w palcach ocenia się również jego suchość i równomierność granulacji. Przy ocenie barwy stwierdza się jej jednolitość w całej masie badanego produktu i zgodność z wzorcem lub barwą określoną w normach.
Zapach oceniany narządem węchu zależy od rodzaju użytych surowców lub kompozycji zapachowej, nie może być jednak przykry.
Aktualizowano: 2010-01-31 01:30:25 :: http://bianda.cba.pl/tppch/ | |
|
|