towaroznawstwo

 


 

4.1.1. Substancje błonotwórcze

Substancje błonotwórcze, do których zaliczamy: żywice akrylowe, chlorokauczukowe, epoksydowe, ftalowe, poliwinylowe, silikonowe, fenolowe, estry celulozy, oleje, asfalty, bitumy, paki i.in.

Żywice, czyli spoiwa, są częścią wyrobu malarskiego wytwarzającą warstwę. Są to zwykle stałe polimery o wysokiej masie cząsteczkowej. W niektórych przypadkach polimery o niskiej masie cząsteczkowej zmieszane z innym niskocząsteczkowym polimerem tworzą mieszanine reakcyjną, z której powstaje nowy wysokocząsteczkowy polimer.

Żywica odpowiedzialna jest za wiele cech pokrycia. Tak więc, powłoki sa zwykle rozpoznawane i klasyfikowane w oparciu o rodzaj polimeru tworzącego spoiwo. Najważniejsze cechy powłok związane z chemią żywic są następujące:

  1. mechanizm i czas twardnienia,
  2. zachowanie w rozmaitych środowiskach,
  3. zachowanie na rozmaitym podłożu,
  4. zgodność z innymi powłokami,
  5. elastyczność i wytrzymałość,
  6. odporność atmosferyczna,
  7. przyczepność,
  8. łatwość nakładania kolejnych warstw i łatwość naprawy,
  9. cechy użytkowe (zwilżalność, budowa, trwałość magazynowa itp.).


Aktualizowano: 2010-01-31 00:50:00 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.