towaroznawstwo

 


 

5.1. Podstawy tworzenia się powłok

Procesowi schnięcia (utwardzania powłoki) towarzyszą zmiany polegające na przejściu z fazy ciekłej (roztworu) w stan stały (wyschnięta powłoka lakiernicza).

Wyróżnia się następujące rodzaje procesów schnięcia:

Powłoki, które twardnieją dzięki wyparowaniu rozpuszczalnika lub wody nie zmieniają się chemicznie w trakcie utwardzania. Nazywane są powłokami termoplastycznymi, ponieważ można je rozmiękczyć poprzez ogrzanie lub dodanie rozpuszczalnika.

Powłoki utwardzane chemicznie nazywane są termoutwardzonymi, gdyż nie dają się rozmiękczyć przez podgrzanie lub dodanie rozpuszczalnika.

Powłoki utleniające się w kontakcie z powietrzem (farby olejne) początkowo są termoplastyczne, lecz po kilku miesiącach, wskutek postępującego usieciowania polimeru, powoli przekształcają się w powłoki termoutwardzone.


Aktualizowano: 2010-01-31 01:07:20 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.