towaroznawstwo

 


 

4.2.4. Oznaczanie lepkości za pomocą kubka Forda

Pomiar polega na zmierzeniu czasu wypływu 100 ±1 ml nalanego materiału malarskiego przez kalibrowany otwór wypływowy kubka Fordakubek wypływowy Forda o średnicy 4 ±0,015 mm. Wyniki podaje się w sekundach.

Czysty i suchy kubek Forda z założonym dnem o wymaganej dyszy umieścić w statywie w taki sposób, aby jego górna krawędź miała położenie poziome. Pod kubkiem ustawić współosiowo cylinder, tak aby odległość między podstawą kubka i cylindra nie przekraczała 150 mm. Otwór wypływowy zasłonić palcem po czym napełnić kubek badanym wyrobem do przelania się cieczy przez krawędź. Wyrób nalewać powoli, aby zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza. Poziom cieczy wyrównać przesuwając płytkę szklaną po krawędzi kubka. Otwór wypływowy kubka odsłonić przez odjęcie palca i jednocześnie uruchomić sekundomierz. Z chwilą gdy nastąpi przerwanie ciągłości strugi odbieranej cieczy, należy zatrzymać sekundomierz i odnotować czas wypływu. Oznaczenie wykonać co najmniej 3-krotnie, stosując nową porcję wyrobu oraz czysty i suchy kubek.

Kubek należy dokładnie oczyścić odpowiednim rozpuszczalnikiem, wymyć oddzielnie dno i otwór wypływowy, chroniąc go przed uszkodzeniem.


Zakres materiału wymagany do zaliczenia

Należy zapoznać się z normą PN-81/C-81508 Oznaczanie czasu wypływu wyrobów lakierowych i farb kubkami wypływowymi (lepkość umowna).


Aktualizowano: 2010-01-31 01:05:10 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.