towaroznawstwo

 


 

8.4.1. Tworzywa sztuczne

Produkcja butelek z poli(tereftalanu etylenu) - PET dwustopniową metodą wtryskiwania z rozdmuchiwaniem.

Proces rozdmuchu preformy składa się z dwóch następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich polega na tym, że preforma jest pobierana ze specjalnego wewnętrznego zasobnika, a następnie trafia do wewnętrznego pieca urządzenia, w którym jest podgrzewana do temperatury 100oC. Potem z kolei jest umieszczana w specjalnej teflonowej formie i zamykana w niej. Po chwili uzyskuje pożądany kształt.

Kolejny etap to rozdmuch schłodzonym powietrzem pod dużym ciśnieniem. Następuje on po zamknięciu formy i sprawia, że rozgrzana i cechująca się już wysokim poziomem miękkości preforma, zwiększa swoje rozmiary i przyjmuje kształt formy.

Po procesie rozdmuchiwania schłodzonym strumieniem powietrza butelka jest natychmiast chłodzona i nie podlega dalszym odkształceniom. Tym samym uzyskuje wysoką stabilność.


Aktualizowano: 2010-01-31 01:42:31 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.