towaroznawstwo

 


 

1.1.2.4. Identyfikacja na podstawie rozpuszczalności

Rozpuszczalność tworzyw sztucznych w rozpuszczalnikach organicznych, wodzie oraz w roztworach kwasów i zasad jest również własnością charakterystyczną ułatwiającą ich identyfikację.

Niewielką próbkę rozdrobnionego tworzywa umieszcza się w probówce i zalewa kilkoma mililitrami rozpuszczalnika, a następnie wytrząca obserując jej zachowanie (pęcznienie, żelowanie, rozpuszczanie). Należy uważać, aby próbek z rozpuszczalnikami palnymi nie ogrzewać otwartym płomieniem.

Rozpuszczalność jednego polimeru w określonym rozpuszczalniku może zmieniać się w zależności od masy cząsteczkowej, rozgalęzień i stopnia krystaliczności. Wzrost masy cząsteczkowej oraz stopnia krystaliczności zmiejsza rozpuszczalność.


Bibliografia z zakresu identyfikacji polimerów

  1. GRUIN I. Materiały polimerowe. Warszawa : PWN, 2003.
  2. Identyfikacja tworzyw sztucznych. Materiały dydaktyczne ZUT [online]. [Dostęp: 30.01.10]. Dostępne w Internecie: http://www.ztp.ps.pl/download/laborki/01.pdf
  3. Identyfikacja tworzyw sztucznych. Materiały dydaktyczne PW [online]. [Dostęp: 11.11.07]. Dostępne w Internecie: http://kwnae.ee.pw.edu.pl/labmat/mat09.pdf

Aktualizowano: 2010-01-30 23:40:52 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.