1.1.2.4. Identyfikacja na podstawie rozpuszczalnościRozpuszczalność tworzyw sztucznych w rozpuszczalnikach organicznych, wodzie oraz w roztworach kwasów i zasad jest również własnością charakterystyczną ułatwiającą ich identyfikację.
Niewielką próbkę rozdrobnionego tworzywa umieszcza się w probówce i zalewa kilkoma mililitrami rozpuszczalnika, a następnie wytrząca obserując jej zachowanie (pęcznienie, żelowanie, rozpuszczanie). Należy uważać, aby próbek z rozpuszczalnikami palnymi nie ogrzewać otwartym płomieniem.
Rozpuszczalność jednego polimeru w określonym rozpuszczalniku może zmieniać się w zależności od masy cząsteczkowej, rozgalęzień i stopnia krystaliczności. Wzrost masy cząsteczkowej oraz stopnia krystaliczności zmiejsza rozpuszczalność.
Bibliografia z zakresu identyfikacji polimerów
-
GRUIN I. Materiały polimerowe. Warszawa : PWN, 2003.
-
Identyfikacja tworzyw sztucznych. Materiały dydaktyczne ZUT [online]. [Dostęp: 30.01.10]. Dostępne w Internecie: http://www.ztp.ps.pl/download/laborki/01.pdf
-
Identyfikacja tworzyw sztucznych. Materiały dydaktyczne PW [online]. [Dostęp: 11.11.07]. Dostępne w Internecie: http://kwnae.ee.pw.edu.pl/labmat/mat09.pdf
Aktualizowano: 2010-01-30 23:40:52 :: http://bianda.cba.pl/tppch/ | |
|
|