towaroznawstwo

 


 

4.2.2. Oznaczanie rozlewności wyrobów lakierowych

Przygotowanie wyrobu do badań

Badany wyrób lakierowy należy dokładnie wymieszać.


Wykonanie pomiaru stopnia rozlewności

Płytkę szklaną ułożyć poziomo, przyrząd ustawić na niej wzdłuż dłuższej krawędzi, boczną płaszczyznę dostawić do prowadnicy. Wzdłuż wewnętrznej krawędzi przyrządu nanieść pręcikiem szklanym około 10 ml wyrobu lakierowego na płytkę, docisnąć przyrząd ręką do powierzchni płytki i do prowadnicy, przesunąć go szybkim, jednostajnym ruchem do przeciwległej krawędzi płytki. Płytkę z naniesionym wyrobem pozostawić w pozycji poziomej. Po upływie około 5 min przeprowadzić ocenę rozlewności wyrobu lakierowego.

Przyrząd i płytkę należy umyć starannie po każdorazowym użyciu.

Rozlewność badanego wyrobu lakierowego ocenia się ilościowo w skali od 0 do 10 przez porównanie pasm nałożonego wyrobu lakierowego z pasmami skali rozlewności.


Zakres materiału wymagany do zaliczenia

Należy zapoznać się z normą PN-89/C-81507 Wyroby lakierowe. Oznaczanie rozlewności.


Aktualizowano: 2010-01-27 15:07:41 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.