towaroznawstwo

 


 

4.2.3. Oznaczanie stopnia roztarcia pigmentów i wypełniaczy

Pomiar polega na przesunięciu nożem warstwy badanego materiału malarskiego w zagłębieniu płytki grindometrugrindometr o rosnącej od 0 do 100 μm glębokości i ustaleniu miejsca najbliższego działce 100, przy którym w warunkach badania powstają co najmniej 3 rysy spowodowane przesuwaniem się nieroztartych ziaren pigmentów czy napełniaczy.

Wykonanie pomiaru stopnia roztarcia

Badany materiał umieścić na przedłużeniu głębszej części rowka grindometru. Przesunąć nóż jednostajnym ruchem po powierzchni płytki pomiarowej, wywierając równocześnie nacisk wystarczający do zdjęcia nadmiaru materiału malarskiego. Po 10 s ocenić miejsce, przy którym powstają co najmniej 3 rysy spowodowane przesuwaniem się nieroztartych ziaren pigmentów. Wykonać należy trzy próby z dokładnością 5 μm i podać średnią arytmetyczną.


Zakres materiału wymagany do zaliczenia

Należy zapoznać się z normą BN-78/6110-09 Oznaczanie roztarcia pigmentów i wypełniaczy przy użyciu grindometru.


Aktualizowano: 2010-01-31 01:01:39 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.