towaroznawstwo

 


 

4.1.5. Rozcieńczalniki

Rozcieńczalniki są mieszaniną rozpuszczalników dobranych pod kątem praktycznego zastosowania. Rozcieńczalnikiem do wyrobów lakierowych, wodorozcieńczalnych i emulsyjnych jest woda.

Celem uzyskania właściwej konsystencji wyrobu lakierniczego dodawane sa rozcieńczalniki, które sa również cieczami organicznymi, lecz nie rozpuszczają substancji błonotwórczej, ale dodane do jej roztworu rozrzedzają go. Rozcieńczalniki są tańsze w użyciu niż rozpuszczalniki.

Należy zaznaczyć, że rozcieńczalnik dla jednej żywicy może być rozpuszczalnikiem dla innej. Rozcieńczalnik powinien być bardziej lotny od rozpuszczalnika, w przeciwnym wypadku, po szybszym odparowaniu rozpuszczalnika, nastąpiłoby wytrącenie substancji błonotwórczej z roztworu.


Aktualizowano: 2010-01-25 21:16:22 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.