towaroznawstwo

 


 

1.1.2.5. Reakcja Liebermana - Storach - Morawskiego

Badanie poszczególnych typów polimerów prowadzi się również przy pomocy specyficznych reakcji barwnych, do których należy reakcja Liebermana-Storach-Morawskiego.

Próba ta polega na ogrzewaniu małego kawałka tworzywa w probówce z 2 ml bezwodnika octowego. Po ochłodzeniu do roztworu dodaje się 3 krople stężonego kwasu siarkowego i obserwuje zabarwienie roztworu oraz zmiany jakie zachodzą.


Bibliografia z zakresu identyfikacji polimerów

  1. GRUIN I. Materiały polimerowe. Warszawa : PWN, 2003.
  2. Identyfikacja tworzyw sztucznych. Materiały dydaktyczne ZUT [online]. [Dostęp: 30.01.10]. Dostępne w Internecie: http://www.ztp.ps.pl/download/laborki/01.pdf
  3. Identyfikacja tworzyw sztucznych. Materiały dydaktyczne PW [online]. [Dostęp: 11.11.07]. Dostępne w Internecie: http://kwnae.ee.pw.edu.pl/labmat/mat09.pdf

Aktualizowano: 2010-01-30 23:42:01 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.