towaroznawstwo

 


 

4.2.1. Wstępna ocena wyrobów lakierowych

Przeprowadzenie wstępnej oceny umożliwia ogólną ocenę przydatności wyrobu lakierowego. W razie ujemnego wyniku któregokolwiek z tych badań można uznać wyrób za niezgodny z wymaganiami i uniknąć konieczności wykonania innych bardziej pracochłonnych badań. Do prób tych zalicza się:
  • badanie na kożuszenie,
  • badanie na obecność osadu,
  • badanie na jednolitość koloru,
  • badanie na zgalarecenie i obecność zanieczyszczeń mechanicznych.

Badanie na kożuszenie

Bezpośrednio po otwarciu opakowania z badanym wyrobem lakierowym należy dotykać szklaną bagietką powierzchni wyrobu. Wyrób odpowiada wymaganiom, tj. nie posiada kożucha, gdy nastąpiło wyraźne zwilżenie końca bagietki.

Badanie na kożuszenie wykonuje się w ciągu 3 miesięcy od daty produkcji. Obecność kożucha w okresie poźniejszym nie jest powodem do dyskwalifikacji wyrobu.


Badanie na obecność osadu

Wyrób lakierowy należy mieszać w opakowaniach 10-litrowych i większych przy użyciu łopatki przez 30 min., a w opakowaniach mniejszych - przez 15 min. Wyrób odpowiada wymaganiom, gdy na dnie opakowania nie pozostanie twardy, zbity osad.


Badanie na jednolitość koloru

Po starannym wymieszaniu zawartości puszki badanego wyrobu w podany wyżej sposób, wyjmuje się łopatkę i obserwuje spływający z niej wyrób. Jeżeli występuje niejednolitość koloru spowodowana rozwarstwianiem się pigmentów i na łopatce tworzą się barwne smugi, to wyrób należy uznać za nie odpowiadający wymaganiom.


Badanie na zgalarecenie i obecność zanieczyszczeń mechanicznych

Około 50 g badanego wyrobu pobranego z opakowania przemywa się na sicie o wymiarach boku oczka kwadratowego 0,063 mm rozpuszczalnikiem właściwym dla danego wyrobu. Pozostałość na sicie bada się wzrokowo na obecność zgalareceń i zanieczyszczeń mechanicznych. W wypadku ich stwierdzenia wyrób należy uznać za nie odpowiadający wymaganiom.


Zakres materiału wymagany do zaliczenia

Należy zapoznać się powyższymi metodami wstępnej oceny wyrobów lakierowych.


Aktualizowano: 2010-01-31 01:00:05 :: http://bianda.cba.pl/tppch/

do góry strony

 

Legenda :: odnośnik globalny :: odnośnik lokalny :: podpowiedź


Strona nie reprezentuje Katedry, Pracowni ani żadnej innej jednostki organizacyjnej Uczelni. Nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, syntetycznych środków barwiących i zapachowych. Wykonana została z materiałów pochodzących z recyklingu. Przy jej tworzeniu nie ucierpiała żadna żywa istota.


Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.